סנקציות ועצמאות / נ.הכט

IMG_2903במגילת העצמאות נאמר בנוגע להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל;

״זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית.״, כך חברי מועצת העם. אכן זכותנו למדינה עצמאית היא טבעית ובלתי מעורערת, חלום בן אלפי שנים שהתגשם.
צפינו בנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי לפני מספר שבועות, בו הצהיר;
גם אם ישראל תצטרך לעמוד לבד, היא תעמוד. אך אני יודע שישראל לא עומדת לבד, אני יודע שאמריקה עומדת לצד ישראל.״
אני קוראת את שני חלקי ההסטוריה הללו, ופתאום הגדרות העצמאות מתערפלות ואינני מצליחה להבין; האם לא שמנו לב לקו המבדיל בין עצמאות לתלות? האם אנו באמת עצמאיים, או שמא העצמאות איננה עקרון אלא רק סיסמא ישנה. ושאלת השאלות – מהי חירות אמיתית? 
 
אברהם לינקולן אמר פעם; ״אלה הכופרים בזכותם של אחרים לחירות אינם ראויים לה בעצמם.״ והשאלה היא מה קורה כשיש כאלו הכופרים בזכות שלהם לחירות, למה הם יהיו ראויים? שמעתם על מדינה שמטילה סנקציות על עצמה? 
ההסטוריה הוכיחה כמה כח השפעה יש לעצמאות ועמידה איתנה; כפי שניתן לראות בחומש שמות לאחר שמשה מתרה בפרעה לשלוח את העם, וגם לאחר שמביא עליו מכות, נאמר: ״כי גדול משה בעיני פרעה״. כלומר, הכח והיציבות הם אלה שגידלו את המנהיג היהודי בעיני מנהיג עולם.
 
אין ספק שיחסים אסטרטגיים הנם הכרחיים למדינתנו כמו לכל מדינה. אין ספק שייצוא ויבוא ואספקת נשק הנם חיוניים לקיומה של מדינה בעולם. אך כשחברות הופכת לתלות נוצרת בעיה עמוקה ושורשית, נגרם נזק לאינטרס הלאומי, ועצם קיומו של העם נמצא בסכנה.
 
עם ישראל הוא עם רווי מסעות, עם למוד רדיפות, ועם כל זה נדמה שמנהיגינו תמיד נופלים לאותה ״רשת הצלה״ – תמיד מתקפלים בפני מדינות העולם.  ה״רשת״ הזו רק הולכת ומסבכת, ובסופו של יום, אנו במו ידינו כולאים את עצמינו, מטילים סנקציות על מדינתנו. אנו מוסרים את גורל ארצנו לידי האומות. 
אז כן, עם כל האירוניה שבדבר – בעידן המודרני בו אנו נמצאים בהחלט מטרידה אותנו המחשבה על עצמאות. 
 
בקהילה הבינלאומית נדרשת עמדה יציבה ובטוחה, ובאינטרס הישראלי הבינלאומי מוכרחים להיות שזורים גם לאומיות וחלוציות, כי אחרי הכל, אנו נשארים אך ורק עם החזון הלאומי רב השנים. רק באמצעות התמדה בדרך הנכונה והמתאימה להשגת היעדים, יובטח ויורגש חירותו של העם, כיון שחירות היא דרך ולא תכלית ומטרה. 
חשוב גם כן לציין כי אין פריבילגיה לבעלת ברית להטיל סנקציות על בת בריתה, הדבר רק גורם לשחיקת הדמוקרטיה, ולעוינות עולמית כלפי שתי המדינות.

 

ולסיום, בפעם הבאה כדאי שנבהיר; אם ישראל תצטרך היא תעמוד לבד. אך אפילו אם אמריקה לא תעמוד לצידה, ישראל אינה לבד אלא יחד איתה עומדים האבות והאימהות וחזוננו לפרוח ולצמוח על אדמתם. 
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s